24 czerwca 2022 by Brak komentarzy

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne. Wpływ na to marozwój technologii a także mała cena całej instalacji. Pamiętaj także aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Pompa ciepła – po co nam jest potrzebna?

Pompa ciepła to jedna z nowocześniejszych technologii ogrzewania pomieszczeń. Jest to również ekologiczne rozwiązanie. Pompa jest mało temperaturowym urządzeniem grzewczym, pozyskującym energię która znajduje się w ziemi, powietrzu i wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła uzależnia się od starannego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – jak działa?

Działanie pompy ciepła opiera się na stałych zmianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu a także skraplaniu, które umożliwiają transport ciepła z miejsca, w którym jest pozyskany do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania trochę przypomina działanie lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Wymiennik ciepła najczęściej jest w posiadaniu czynnika roboczego, który się odparowuje, odbierając ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para zostaje zassana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, gdzie ciepły i sprężony czynnik się rozpręża oraz od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do docelowego wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką z silnikiem elektrycznym.

Pompy ciepła – rodzaje

Pompy ciepła rozróżnia się na podstawie sposobu pozyskiwania i przekazywania energii.

  • woda – ciepło w tym wypadku pozyskuje się z gruntu, przy pomocy wymiennika który zawiera roztwór glikolu.

  • woda ciepło pozyskuje się z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, z kolei skraplacz oddaje ciepło też do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, a skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji zasilającej centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, z kolei ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – ciepło jest pozyskiwane z wody, natomiast do pomieszczeń przekazuje się je za pomocą ciepłego nadmuchu.