Ból kręgosłupa – co robić?

11 sierpnia 2022 by Brak komentarzy

Zdarzają się dni, że w najmniej oczekiwanym momencie dopada nas silny ból. Jeżeli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, bo np. męczy nas jakiś uraz sprzed lat lub skurcz mięśni po znacznym wysiłku fizycznym wówczas nie musimy się nadmiernie obawiać. Ale jeśli ból wystąpił z niewiadomej przyczyny, bez znaczenia w jakim miejscu się pojawił, trzeba to sprawdzić. Zwłaszcza jeżeli są to bóle głowy lub kręgosłupa. Drugie wymienione, są nazywane “chorobą stulecia”, z powodu tego, iż teraz lub za kilka lat będą dotyczyły zdecydowanej części osób. Jak postępować jeśli nieoczekiwanie dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą trzeba zbadać, aby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstszymi przyczynami, przez które czujemy ból w kręgosłupie to:
chroniczny stres
u kobiet – jeśli zbyt często chodzą na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
brak dostatecznej aktywności fizycznej
nieprawidłowo postawa ciała
uraz po przebytym wypadku
podeszły wiek
Przyczyn jest bardzo wiele i w zależności od ich źródła, musimy zwalczyć czynnik, który powoduje dyskomfort. Jeśli np. jest to nadwaga albo otyłość, szczególnie ważne będzie wprowadzenie prawidłowej diety i zredukowanie masy ciała. Trudniej jest, jeśli żaden z wymienionych wcześniej czynników nie miał miejsca w ostatnim czasie a pacjent w dalszym ciągu uskarża się na dyskomfort. Bóle kręgosłupa mogą wystąpić w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować kiedy, ból się utrzymuje?

Musimy jak najszybciej iść do specjalisty i dowiedzieć się co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz zleci najskuteczniejsze badanie, ułatwiające zdiagnozowanie tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, można bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi oraz trzony we wszystkich odcinkach kręgosłupa, a dodatkowo umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań fachowiec wprowadza wszelakie działania, które mają na celu uśmierzenie bólu albo pozbycie się go raz na zawsze.

Jak prawidłowo dbać o kręgosłup?

Przede wszystkim – pamiętajmy o aktywności fizycznej. Ruch to elementarna część zapewnienia sobie odpowiedniego stanu zdrowia, kształtowania postawy oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta a także utrzymanie odpowiedniej masy ciała, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeżeli pracujemy przy komputerzealbo mamy pracę siedzącą, pamiętajmy, żeby w trakcie jej wykonywania dbać o prawidłową postawę ciała oraz co jakiś czas, na chwile się podnieść,aby “rozprostować kości”