Bruk – skąd i kiedy się wziął?

3 listopada 2021 by Brak komentarzy

Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach oraz chodnikach. Istnieją sytuacje, że układana jest także na drogach. Gdzie pojawił się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?

Bruk – co to jest?

Bruk to po prostu powierzchnia deptaka, która jest wzmocniona przy pomocy ułożonej na niej warstwy ściśniętych kamieni lub kostek, przykładowo ceramicznych. Drogę kładzie się na odpowiednim korpusie z tłucznia oraz piasku, które nie służą tylko wyrównaniu podłoża, ale również odprowadzają wody opadowe. Na samym początku bruk był nawierzchnią z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, ale sukcesywnie termin ten zaczął być używany również w przypadku drodze z kostek kamiennych czy też betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został wynaleziony?

Kostka brukowa istniała już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Całkowicie jej potencjał został odkryty dopiero w II wieku naszej ery, kiedy to Rzymianie rozpoczęli tworzenie brukowanych autostrad. Pod koniec II wieku stworzonych było ich już setki. Kilka lat po tym wydarzeniu ulice układane z kostki brukowej można było znaleźć we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Dzisiejsza kostka brukowa jest wykonywana w nieco odmienny sposób, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była zawsze ręcznie, czasem z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie zaczęła się historia bruku, budowanie dróg przyczyniło się do poprawienia funkcjonowania miast, przekazywania informacji, oraz dostęp do wielu miejsc, również poza granicami Rzymu. To samo zobaczyć możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to autostrady – mimo, że zupełnie inaczej budowane, są niezmiernie pomocne w codziennym życiu.

Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię rozpoczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, których drogi o wiele częściej były podlewane i konieczne było zastosowanie kostek, które nie będą łamać się i pękać. Początkowo Holendrzy kładli na utwardzonym piasku, kamienie naturalne czy też wytwory z gliny. Pierwotne kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu w rozmiarze 10 x 20 centymetrów. W dalszym ciągu ten rodzaj betonowej kostki nazywa się kostką holenderską. Stworzenie takich kostek było tanie, a same produkty wyjątkowo wytrzymałe.

Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu bardzo często angażowane są do wykonania zadań w domach prywatnych, w których robione są podjazdy, ścieżki lub balkony z kostki brukowej. Też inne miejsca w ogrodzie często wymagają ułożenia bruku. W dodatku brukarstwo jest potrzebne podczas robienia parkingów, deptaków oraz rynków w miastach. Duża ilość miejsc we Wrocławiu i pozostałych miastach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem posiadają dostępne różne modele kostki brukowej i wykorzystują je w zależności od miejsca i zapotrzebowania. Najczęściej widziane są kostki betonowe i granitowe, a także kamienie polne, znane także jako kocie łby, oraz cegły drogowe klinkierowe. Wybierając idealną kostkę brukową opłaca się zasięgnąć rady fachowca. Zdecydowanie godną zaufania firmę brukarską będziemy w stanie znaleźć we Wrocławiu.