Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

6 września 2021 by Brak komentarzy

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a zarazem najbardziej pewnych środków naprawy konstrukcji. Wygląda bardzo prosto, lecz w istocie jest to złożony system naprawczy , do którego właściwego wykonania potrzeba specjalistycznej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawiania uszkodzeń w budynkach mieszkalnych czy publicznych, lecz także do reperowania usterek w mostach. 

Przeczytaj, w jaki sposób realizowana jest iniekcja ciśnieniowa oraz kiedy powinieneś ją zastosować. W poniższym wpisie przybliżymy ci ten jakże interesujący temat.

Wpis napisałem posiłkując się informacjami ze strony firmy Dobre Izolacje – specjalisty w tej dziedzinie.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja budowlana w dużym uproszczeniu to nic innego jak uzupełnianie luk w budynku substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną pozwala na wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w murze, również umożliwia wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to uniwersalny środek o różnorakim użyciu wszędzie tam, gdzie widoczne są wady i błędy budowlane.

Bywa to jednakże dosyć zawiły proces wymagający doświadczonej ekipy. Przez tak zwane pakery umieszczone w nawierconych zagłębieniach wprowadzana jest wyjątkowa mieszanka o formule i właściwości dopasowanej do rodzaju wad. Wypełnia ona najmniejsze luki, uszczelniając i wzmacniając konstrukcję. W formułę kompozycji wykorzystywanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa jak też piasek albo cement. Formułę wybiera się odrębnie do każdego przypadku, by otrzymać najwyższą wytrzymałość oraz pożądany efekt.

Kiedy zastosować iniekcję ciśnieniową?

Zwykle napotykanym mankamentem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest wilgoć nieruchomości. Możliwe jest wiele powodów takiego problemu, lecz w niemal każdym przypadku iniekcja ciśnieniowa może być dobrym rozwiązaniem. Ta metoda jest szczególnie praktyczna, gdy nie mamy chęci czy też nie możemy postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa wypełni wszystkie ubytki i pęknięcia, izolując konstrukcję, uniemożliwi wilgoci wniknąć w głąb murów. Ważne jest, żeby wybrać kompetentną, profesjonalną firmę, która będzie zajmować się realizacją iniekcji ciśnieniowej. Nigdy nie należy wykonywać iniekcji samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją dobrać rodzaj mieszanki a także iniektorów zależnie od danego przypadku. Mimo iż iniekcja budowlana wygląda na prosty system, bardzo łatwo o fuszerkę ,kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.