Co to jest pellet? Rodowód i zastosowanie produktu

7 lutego 2022 by Brak komentarzy

Dużo jest tradycjonalistów, którzy doceniają ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. występują również inne formy zachowania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak nowe metody z tym związane. Świat idzie do przodu i wielu zaczyna zwracać uwagę na ekologię chroniąc w tym sposobem naturę najlepiej, jak tylko potrafi. W skutek tego dużo chętniej nabywany staje się pellet i kotły na pellet.

Mamy tu kontakt z rodzajem paliwa grzewczego, który istnieje w formie bryłek. Posiada kształt typowego walca, a do tego jest nieduży, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które bardzo łatwo ulegają rozkładowi. Obliczy pelletu da sięwymienić kilka, oczywiście muszą być one wolne od wszelakich skażeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, patyków
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To również da się podzielić na dwie grupy. Pierwsza to funkcja w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu można ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak chętnie nabywany?

Dotychczas mieszkańcy zazwyczaj płacili dosyć wysoką stawkę za to, aby ogrzać swój dom. Wyjazd do lasu po drzewo, oszacowanie na metry i koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Koszt za tonę to kwota wysokości kilkuset złotych.

Z pelletem jest całkowicie odmiennie. Zazwyczaj nabywakupujesię go w niemałych torbach ładowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go używać dosyć długi czas, a poza tym nie mamy problemów z dostarczeniem go do domu, co już jest podstawowym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono decyduje o zmianie pieca i zamianę na paliwo przeważnie z czterech banalnych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ochronę przyrody. Nikt nie chce, by z jego paleniska wychodził ciemny dym. Ten produkt to paliwo niesamowicie czyste. W wyniku chemosyntezy nie wydobywa się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne substancje smolne, więc nie ma mowy o żadnym skażeniu biosfery.
  2. Istotne jest również to, że nie wytwarza on sporej ilości pyłu, jak to jest w przypadku innych opcji ogrzewania.
  3. Jako, że nie generuje on prochu, czy kurzu to piec jest bardzo łatwy w sterylizacji, a w gruncie rzeczy da się to załatwić nawet raz na parę dób.
  4. Ostatnim argumentem jest dość przystępna cena. Oczywiście zależne jest to od poziomu, ale kontrastując to z drewnem czy węglem wydaje się to o wiele bardziej opłacalne.

W jaki sposób powstaje pellet?

Dużo zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. W każdym razie start przedstawia się tu bardzo podobnie, ponieważ na samym starcie istnieje wymóg rozdrobnienia go na niewielkie części, co jest przyszykowaniem do przyszłej obróbki. Może być wymóg pozbycia się wilgoci.

Potem mamy styczność z drobieniem, rozpłaszczeniem, a następnie przystąpić można do końcowego ruchu, jakim jest już proces granulacji. W tym momencie zostaje mu nadana konkretna forma, czyli jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec małych wymiarów. Produkt następnie studzi się, pakuje w worki i doręcza do hurtowni.

Od czego zależy koszt pelletu?

Paliwo dobrej jakości nie może być tanie. Najważniejszym elementem, który musi posiadać to atest, który każda działalność wydaje testując wcześniej pellet pod kątem jego przydatności handlowej, genezy i innych parametrów. Wskazówką dla kupującego niezbędne jest tutaj istnienie znaku producenta. Wówczas nie mamy wątpliwości, że produkt jest niezagrożony dla nas, dla środowiska i ma wysokiej jakości właściwości.

Jak jednak taki certyfikat ten opał może otrzymać? Producent musi wysłać próbki do laboratorium, gdzie poddawany jest testom. Po ich ocenie, a także pozytywnej weryfikacji linii fabrycznej każdy produkt dostajeotrzymujeswój numer certyfikatu.

Wymienione powyżej racje oddziałują na to, jaką rangę otrzyma dany produkt. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym ranga jest słabsza. U nas wyodrębnia się 3 klasy:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tysiąc kilogramów
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tysiąc kilogramów
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę

Jaki pellet dobrać?

Oczywiście wybór paliwa zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego możliwości pieniężnych. Móc jednak wybrać ten najdoskonalszy, niewątpliwie zachwala się pellet drzewny. Wydaje się to być najkorzystniejszą wyborem dla konwencjonalnych sposobów ocieplania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość wynosi ponad 18 MJ/kg. Przede wszystkim zawiera on minimum zawilgocenia niż zwykłe drzewo. Da się go wytworzyć z różnych rodzajów drzewostanu. Tutaj należy to podzielić na szpilkowy, jak również liściasty. Bardziej wartościowymi zaletami charakteryzuje się jednak pellet z drzewostanu rodzaju szpilkowego, gdyż ze względu na swój układ będzie lepiej się rozpalał. Ma większą moc. zazwyczaj istnienie żywicy ma spory wpływ na zalety cieplne.

W obecnych czasach, kiedy mamy kłopot związany z paliwami gazowymi to dlatego produkt powinien być zauważony wszędzie i dominować w świecie ciepłownictwa.