Co warto wiedzieć o układaniu hydrauliki podczas budowy domu?

15 grudnia 2021 by Brak komentarzy

W czasie przygotowywanie się do budowy domu jest wiele kwestii, które powinny być dobrze przemyślane i starannie zaplanowane. Tak jest w sytuacji instalacji wodno – kanalizacyjnej, bez której niemożliwe jest doprowadzenie wody do domu i rozprowadzenie po nim. Taka instalacja to nie tylko woda w kranie, czy spuszczanie nieczystości, ale to także ogrzewanie budynku. Z tego powodu dobre zaplanowanie jej bardzo istotne, ale mimo wszystko z pewnością nie łatwe. Prawidłowe wykonanie jest niewątpliwie gwarancją bezawaryjności, ale także długowieczności. Ważna jest również sprawdzona jakość surowców, tak więc warto kupować je w sprawdzonych, wyspecjalizowanych sklepach jak np. hurtownia hydrauliczna w okolicach Gdańska. Oczywiście ceny uzależnione są od lokalizacji, inne będą w Warszawie, inne z kolei w Gdańsku. Podczas montażu należy troszczyć się o trwałą jakość połączeń i bezpieczeństwa użytkowania. Warto unikać najczęściej występujących błędów, gdyż może to skutkować stosunkowo wysokimi kosztami napraw. Na co należy uważać układając instalację wodno – kanalizacyjną?

Najistotniejsze informacje o instalacji wodno – kanalizacyjnej 

Instalacje hydrauliczne są fundamentem funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Podczas montażu tego typu instalacji zasadnicze jest korzystanie z odpowiednich uszczelek, które zapobiegną zalaniu mieszkania bądź domu. W przypadku kanalizacji istotne jest, aby ścieki spływały w sposób grawitacyjny. Dlatego należy wykonać odpowiedni spadek, który umożliwi ich swobodny odpływ. W przypadku instalacji hydraulicznej liczy się prostota. Im mniej połączeń, tym mniejsza szansa, że któreś z nich okaże się nieszczelne. Na szczęście sam montaż instalacji wodno – kanalizacyjnych nie jest kłopotliwy. Dobrym rozwiązaniem jest kupno instalacji, która zwiększa przepływ wody i ścieków. 

Centralne ogrzewanie – najważniejsze informacje

Nie da się komfortowo żyć w domu, w którym nie ma centralnego ogrzewania. Z pewnością jest to jedna z ważniejszych instalacji w domu mieszkalnym. Przed samą instalacją trzeba przemyśleć gdzie ma się znajdować piec oraz grzejniki. Prawidłowo wykonana instalacja poprowadzona jest w ścianach, omijając otwory drzwiowe. Trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie domowników i zabezpieczyć instalację przed niechcianym wzrostem ciśnienia czy temperatury. Ponadto, należy dopilnować odpowiednią szczelność przy połączeniach. Jakakolwiek nieszczelność w tego typu instalacjach może skutkować kłopotliwym kuciem ścian. Z pewnością można w pewnym stopniu zabezpieczyć całą instalację hydrauliczną poprzez takie urządzenia jak: naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa oraz dwufunkcyjne. Większość niezbędnych elementów poprawnej instalacji można zakupić w hurtowni hydraulicznej, co dodatkowo gwarantuje nam odpowiednią ich jakość.

Co w przypadku awarii? Awaria instalcji wodno – kanalizacyjnej – najważniejsze informacje

Z całą pewnością nie można wszystkiego przewidzieć i może dojść do mniejszej lub większej awarii, która będzie przyczyną większych usterek. Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku instalacji w mieszkaniach, gdyż skutki najmniejszego nawet błędu mogą odczuć również sąsiedzi. Warto pamiętać, że prawidłowo zamontowane instalacje powinny być poddawane systematycznym kontrolom. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości można szybko naprawić i tym samym zapobiec poważnym zalaniom. W momencie wyboru materiałów niezbędnych do zamontowania instalacji wodno – kanalizacyjnej trzeba zwrócić uwagę na dobrą jakość. Takie materiały znacznie wolniej ulegają zniszczeniom, dlatego jest mniejsza szansa powstania awarii.  Nie można zapominać, że również okresowe przeglądy mogą przeoczyć niewielkie wady, z tego powodu warto ubezpieczyć mieszkanie od skutków zalania. Czasami taka awaria może zmusić właścicieli do kucia ścian czy gruntownego remontu, co z na pewno będzie bardzo kosztowne. Takie ubezpieczenie może pomocnym wsparciem finansowym w przypadku jakichkolwiek wypadków.