Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

17 października 2022 by Brak komentarzy

Wiele miejsc Polski pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Często niesłusznie, ponieważ każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają okazję zwiedzania zamków i starych miast. Są tu też malownicze góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Świętokrzyskie – czyli jak dawniej wyglądała Polska?

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii Polski. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów magnateria budowała zamki. Kwitnął także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości dawnych wieków można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych miejsc na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z głównych postojów karawan kupieckich zmierzających ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto teren ten jest pełen starych zamków. Część z nich utrzymała się w dobrym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy fascynat historii.

Niejednokrotnie w okolicy zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć komfortowe noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to wybór, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Oko w oko z naturą – agroturystyka Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Region ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich właścicieli może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owite są licznymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj też trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących wyciszenia, województwo Świętokrzyskie oferuje miasta zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wymienione miejsca to tylko część bogactwa jakie posiada ten region kraju. Bezsprzecznie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak działa agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje podróżnym.