Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?

16 października 2022 by Brak komentarzy

Gdy posiadamy swoją firmę, często będziemy potrzebować pomocy księgowej. Nie ważne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na umowę, albo skorzystamy z pomocy biura księgowego, tak czy siak, każdy przedsiębiorca będzie potrzebował usług księgowych. Co należy do obowiązków księgowej?

Zawód, który uważa się za nudny.

Dużo osób twierdzi, że zawód księgowej nie należy do interesujących. Przy pierwszej styczności, może się zdawać, że jest to sama papierologia oraz cyferki, które trzeba tylko przenieść do komputera albo odpowiednio wzajemnie scalić. Ale nie do końca tak to wygląda. Zawód księgowej to trudna i skomplikowana praca, która wymaga dużej dozy skupienia i wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres zadań księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do priorytetowych zleceń księgowej należy w pierwszej kolejności:

  • zadbanie o dokładne rozliczenie finansowe firmy – a przede wszystkim to względem Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami przedsiębiorstwa
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej – zależy od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, w tym także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej – wypełnienie oraz wysyłanie jej w wyznaczonym czasie do organu podatkowego

Lepiej zatrudnić samodzielną księgową czy zdecydować się na biuro księgowe?

Wiele zależy od tego, jaki typ działalności i jaki mamy system pracy. Dla osób, które są w dużych rozjazdach i lubią swój interes mobilnie, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, będzie wynajęcie biura księgowego. Kontakt z biurem możemy realizować telefonicznie, faktury i potrzebne dokumenty wysyłać mailowo albo ewentualnie dowozić pod wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika i na wyposażeniu go, we wszystkie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w takich miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na biuro księgowe.