Czy serwisowanie fotowoltaiki jest kosztowne?

19 maja 2022 by Brak komentarzy

Od jakiegoś czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik zachęt wprowadzanych przez rząd i rosnącej świadomości Polaków w kwestii ochrony klimatu. Fotowoltaika zapewnia dostęp do taniej energii, która przy tym jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera w większość miejsc.

Co więcej dużą zaletą fotowoltaiki jest to, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami oddając do sieci prąd bez naszej ingerencji. Żeby zmaksymalizować jej wydajność warto jednak od czasu do czasu zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Dlaczego warto serwisować fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego należytego działania trzeba robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości. Dają też możliwość wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń tworzących system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny przykuwać naszą uwagę. Obniżki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zaświecić lampkę w naszych głowach. Podobnie jak wszelkiego typu błędy falownika lub pozostałych elementów systemu. W obliczu takiej sytuacji powinniśmy wezwać specjalistów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego spojrzenia.

Z jaką częstotliwością serwisować fotowoltaikę?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy przegląd naszych instalacji. Praca serwisanta polega na zarówno wizualnej ocenie stanu systemu, jak również na bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która serwisuje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub reperuje popsute komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa systemy elektryczne muszą przechodzić inspekcję przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W praktyce zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – część z nich powinno się przeprowadzać częściej niż pozostałe.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne czynniki. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, gdzie musi dojechać się ekipa serwisowa wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć z wyższymi cenami.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Sopotu