Czym jest nawadnianie kropelkowe i czy warto w nie zainwestować?

31 marca 2021 by Brak komentarzy

Z racji tego, że pogoda w ostatnim czasie jest bardzo kapryśna i często w porze letniej zdarzają się długie tygodnie bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. Nawadnianie kropelkowe będzie tutaj bardzo dobrym pomysłem, ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykle długą listę zalet. Zapraszamy do dowiedzenia się nieco więcej w tym temacie!

Nawadnianie kropelkowe – niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania

Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się za pośrednictwem kilku metod. Można zamontować takie elementy, jak między innymi linia kroplująca czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Mnogość możliwości jest dość obszerna i do naszych potrzeb można dopasować różnego rodzaju urządzenia związane z nawadnianiem kropelkowym. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia stały dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Gdzie i kiedy sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Warto pomyśleć nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ umożliwia wydajną pracę oraz solidne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się uznaniem na rynku.

Partnerem tego wpisu jest firma watermil.pl.

System nawadniania kropelkowego – z jakiego względu opłaca się na nią zdecydować?

System nawadniania kropelkowego niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Skutecznie oszczędza on wodę oraz umożliwia dokładne podlewanie roślin. Rośliny nie są zraszane, za to nawadniana jest gleba, co skutecznie zapobiega chorobom grzybiczym. System nawadniania nie prowadzi także do zbijania gleby. Co więcej, do wody można dodać środki do pielęgnacji roślin dzięki czemu są one rozprowadzane jeszcze skuteczniej. Nawodnienie przekłada się na lepszy wzrost roślin i większe plony.

Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu złych stron. Może nią być przykładowo konieczność zainwestowania w budowę systemu – zwłaszcza w przypadku wysokiej jakości firmy – niemniej zwraca się ona po czasie. Ponadto instalacja nie jest przenośna, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku wieloletnich gatunków roślin. Warto także pamiętać, że system wymaga sporo pracy i trzeba go regularnie sprzątać przewody – inaczej może dojść do zapchania instalacji.

Zakładanie instalacji nawadniania kropelkowego – na co zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę?

Podczas montażu instalacji kropelkowej zwykle popełniane są różne błędy. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
  1. niewłaściwy filtr wody – w przypadku jego braku lub kiepskiej jakości może dochodzić do uszkodzenia emiterów;
  2. źle rozplanowane ułożenie emiterów – żeby skutecznie nawadniać uprawy, emitery należy umieścić nad całą powierzchnią korzeni;
  3. niewłaściwa długość linii kroplującej – montując system nawadniania powinno się wziąć pod uwagę wskazówki producenta odnośnie wielkości ciągów;
  4. zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie są przystosowane do pracy po przykryciu ziemią, dlatego powinny pozostać odsłonięte;
  5. nieodpowiednie ciśnienie wody – prowadzi ono do uszkodzenia emiterów oraz przerwania przewodów – w razie problemów można wykorzystać urządzenie regulujące ciśnienie.