Czym się kierować budując przydomową oczyszczalnie ścieków?

7 lipca 2022 by Brak komentarzy

Coraz więcej osób stara się uniezależnić od państwa. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy sprawiają, że coraz częściej ludzie myślą o stworzeniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu grożących kryzysów gospodarczych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach tworzy się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym należy pamiętać budując takową?

Oczyszczalnia ścieków? Zrób to sam

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią wymagać sporo pracy. Jednak własna oczyszczalnia ścieków położona przy domu jest rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są niedrogie w eksploatacji. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie konstrukcje przyczyniają się także do ochrony środowiska. Przefiltrowaną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę przyjaznego środowisku nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uzależniona od otrzymania odpowiedniego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować tą kwestię i w razie potrzeby zorganizować wszystkie wymagane dokumenty.

Nieruchomość, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać działające przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie ścieków z rur do właściwego zbiornika. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo najlepiej jest wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Na czym się skupić budując oczyszczalnię ścieków?

Opisywana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na ścieki. Wobec tego najlepiej jest prowadzić prace w okresie wiosenno-letnim, gdzie ziemia jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących elementów. Warto je skonfrontować z opinią fachowców.