Dach z blachy na rąbek – dlaczego warto?

20 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od bez mała kilku stuleci eksponują zjawiskowy klimat i prestiż budowli architektonicznych. Niegdyś powszechnie stosowane w publicznych budynkach a także budowlach o przeznaczeniu religijnym, teraz uwydatnia nieszablonowy i niepowtarzalny design nowopowstałych konstrukcji. Ostatnio dachy z blachy na rąbek przeżywają rozkwit, a to wszystko za sprawą nowej metodzie instalacji, w dzisiejszych czasach nie jest to już ciężki i skomplikowany proces przeznaczony tylko dla najbardziej zamożnych. Teraz także Twój dom ma możliwość zyskać niebywałego sznytu. Dziś powiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich mocnych stronach, jak też alternatywach. Zapraszamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki uprzejmości firmy Dach i Strych – wykonawcy dachów na rąbek.

Dachy z blachy na rąbek – co to?

Dachy z blachy na rąbek to nic innego jak arkusze blachy złączone charakterystycznym zgięciem, od którego pochodzi nazwa rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest także pionowa, jak i pozioma. Jest to jedno z najmocniejszych rodzajów poszyć używanych w współczesnym budownictwie, Będzie dobrym wyborem w każdym przypadku, gdzie nieprzepuszczalność jest ważna. Dach może być wykonany z wielu różnych gatunków metalu, lecz najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest blacha ocynkowana. Niegdyś proces montażu sprawiał dużą ilość kłopotów, bo kształtowanie blachy bywało pracochłonne. Teraz dostępny jest sposób montowania elementów na zatrzask, który jest dużo szybszy i prostszy do wykonania.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek cieszy się ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością, zawdzięczają to całej masie zalet, jakie posiadają. Ważnym względem, na jaki zwraca uwagę większość użytkowników, jest ich wygląd. Dachy tego typu zapewniają konstrukcji subtelność i regularność. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowoczesnych budowlach, lecz także tych o bardziej klasycznym kształcie. Czysty, gustowny i wyrafinowany wygląd to cechy, jakie posiadają dachy z blachy na rąbek. Duży przekrój barw także przemawia na korzyść tej metody krycia dachów.

Przy fachowo zrobionej obróbce blacharskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle nieprzepuszczalne. Sprawdzą się też w kwestii konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spadek, by ułożyć na nim dachówkę lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na pokrycie więźby dachowej o stopniu nachylenia wynoszącym zaledwie 5°.

Kolejną ich zaletą jest mały ciężar. W porównaniu do różnych rodzajów pokryć cechują się wyjątkowo niską wagą, co jest ważne, gdy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, lub budowa dachu nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są tradycyjne dachówki z ceramiki lub betonu, jednakże trzeba pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być zrobiona z twardego i starannie pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, jednakże niesie za sobą pewne wady. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.