Dlaczego warto wziąć pod uwagę kotły na biomasę?

28 października 2021 by Brak komentarzy

Polska jest niewątpliwie państwem posiadającym duże złoża węgla. Dlatego nadal jest to najpopularniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Należy więc pomyśleć się nad alternatywnymi sposobami, które nie będą miały negatywnego wpływu na jakość powietrza. Jednym z takich metod coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W tych kotłach pali się pellet, czyli odpad roślinny, który emituje niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy opłaca się zainwestować w ten sposób? Czym właściwie jest pellet i jak powstaje?

Źródło:https://domusa.pl/kategoria/kotly-na-biomase/

Czym dokładniej jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę produkowana jest dzięki paleniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpopularniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale jest kilka odmian tego opału. Jest to granulat długi na kilka milimetrów, który produkowany jest w efekcie sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. W czasie jego produkcji usuwana jest wilgoć, która utrudniałaby jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który sprawnie i wydajnie się pali. Wyróżniamy następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto pamiętać, że każdy pellet ma odpowiednią klasę, która mówi nam o jego jakości, a także wydajności. Do kotłów zupełnie bezobsługowych zaleca się pellet najwyższej klasy- A1. W mniejszych kotłach wyposażonych w podajnik zautomatyzowany zaleca się pellet A2 trochę niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bezklasowy.  Dodatkowo pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego warto zainwestować w kotły na biomasę?

Poza podstawową zaletą jaką jest dbałość o jakość powietrza, ogrzewanie za pomocą biomasy posiada wiele plusów. Co więcej, odpady powstałe w wyniku spalania pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest opałem, które wyjątkowo szybko się rozpala, dlatego w krótkim czasie można uzyskać wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, gdzie ten proces jest wydłużony. Biomasę łatwo się przechowuje, a co więcej nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten typ ogrzewania jest wygoda. Kotły na biomasę są prawie bezobsługowe, a część z nich jest zupełnie automatyczna. Najnowsze kotły same dawkują ilość biomasy, rozpalenie a nawet wygaszenie. Wówczas dorzucanie biomasy może odbywać się nawet raz na tydzień. 

Jakie wyróżniamy typy kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, zapewniające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego korzystania. Obecnie można zakupić następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo ekonomiczna opcja dla osób które nie mogą pozwolić sobie na kosztowniejsze kotły. Ich minusem jest to, że wymagają ręcznej obsługi. W jego przypadku rozpalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, poza tym jest wydajniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do specjalnego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do niezamierzonego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z nowocześniejszych kotłów, w pełni bezobsługowych, dzięki czemu są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. W tych modelach zamontowane są ruchome ruszty a także podajniki zautomatyzowane. Niektóre kotły samodzielnie usuwają popiół oraz spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten model jest przystosowany głównie do produkcji gorącej wody. Sposób jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, dzięki czemu ilość gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku są są kotły atmosferyczne, oraz ciśnieniowe. 

Oczywiście wybór odpowiedniego kotła zależne jest od zasobności naszego portfela, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed kupnem warto obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze rozmiar budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.