Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

27 lipca 2022 by Brak komentarzy

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce ciągle stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od lat buduje się domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Jakie walory mają domy skandynawskie?

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one wykorzystanie na szerszą skalę. Są to tereny mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Natomiast w lecie panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również znacznie krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to tylko 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest materiałem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te działania polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających domostwo. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na spore zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna lokalizacja może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego domu. Na rynku jest dosyć dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu firm. Ekspert pomoże nam w określeniu wymogów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.