Hodowanie ryb we własnym stawie – co wybrać?

14 maja 2022 by Brak komentarzy

Świat ryb jest intrygujący(e). Niemal w każdym miejscu można spotkać hobbystów z wędką w dłoniach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to legalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest również dosyć sporo osób, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb pływających w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują właściwej troski. Właściciel musi też posiadać wiedzę, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, jaka pasza dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Plusy i minusy stawów ozdobnych

Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi lub zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką przestrzeń. Możliwe jest wykopanie takiego zbiornika wodnego w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja ozdobna.

Właściciel sam decyduje jak będzie się prezentować jego oczko wodne. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Oczywistym jest, że wiąże się z tym odpowiedzialność. Żeby staw ozdobny mógł być chlubą dla domowników trzeba się nim zajmować. W innym wypadku jego stan ulegnie pogorszeniu.

Jakie rybki hodować w oczku wodnym?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym początku, to które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Przecież istnieje tak wiele gatunków ryb. Ze względu na raczej niewielki metraż tego rodzaju stawów, ryby, które będą się po nim poruszać również powinny być małych rozmiarów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto rozważyć karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby bardzo popularne wśród hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet małych stawach. Ponadto, karasie są ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niewielkie zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie zdają się dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich barwy potrafi dodać urok niemal każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby również mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych ryb popularnym wyborem są karpie i amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one całkiem przywiązującymi się stworzeniami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i dają to do zrozumienia podpływając do niego w porze karmienia. Trzeba być świadomym, że karpie nie zawsze trawią obecność innych gatunków ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu poprzez wyjadanie(ją) nadwyżkę roślin w stawie.

Zadbaj o swoje ryby

Kiedy już zdecydujemy sprowadzić ryby do naszego stawu, należy również mieć na uwadze obowiązek troszczenia się o nie. Dobrze jest dowiedzieć się jakie rzeczy trzeba robić wokół stawu. Niezbędna jest oczyszczanie wody i ogólne dbanie o czystość. 

Kolejnym(ą) kluczowym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Aby miały zapewniony(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też właściwie zrównoważona. Rynek reaguje na popyt i oferuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed zakupem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem sklepu. Z pewnością są to ludzie kompetentne, które pomogą wybrać karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy posiadają ogromną wiedzą(e).