Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

15 października 2021 by Brak komentarzy

Fotowoltaika w naszym kraju zyskuje na popularności, co roku dziesiątki tysięcy polaków decyduje się na to rozwiązanie podczas projektowania własnego domu. Jeszcze nie tak dawno było to rozwiązanie zarezerwowane dla najbogatszych, teraz można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa fala na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie słychać o jej końcu, a odnawialne źródła energii to prawda a nie wizja przyszłości. Zwyżki kosztów prądu oraz coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Czy wiesz dlaczego fotowoltaika kosztuje coraz mniej

Na odpowiedź składa się masa czynników. do spadku kosztów fotowoltaiki przyczynia się rozwój technologiczny. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj ciągle ewoluuje, to pozwala na produkowanie tańszych oraz wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Prócz tego na rynku można zobaczyć znacznie większą rywalizację. Otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, żeby zatrzymać nabywców ciągle rywalizują ze sobą oferując coraz niższe ceny za panele i usługi. 

Następnym tematem są liczne dotacje, które możesz uzyskać inwestując w fotowoltaikę. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty na kupno paneli fotowoltaicznych. Mój prąd gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dopłaty na panele.

Koszt położenia paneli fotowoltaicznych

Cena instalacji paneli fotowoltaicznych w tym momencie waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo dynamicznie ulegają zmianie, ale na ich poziom wpływa przede wszystkim ilość i jakość pojedynczych podzespołów.

By policzyć koszt instalacji paneli fotowoltaicznych dla budynku rodzinnego bazowym względem jest wybranie mocy instalacji. Należy wybrać inwestycję w technologię która w całości pokryje roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego gospodarstwa. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Jeśli weźmiesz pod uwagę przypuszczalne utraty energii, jakie mogą pojawić się podczas używania dobry będzie system o mocy 5 kWh. 

Powinieneś wziąć również pod uwagę technologię w jakiej wykonane są oddzielne komponenty, która ma przełożenie na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje firma oraz wydajność podzespołów. Sprawdź również dokładnie rodzaj inwertera i mikroinwerterów.

Jak zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Aby uzyskać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania trzeba pamiętać o paru kwestiach jakie wpłyną na ich wydajność:

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na południe, w ten sposób mogą uzyskać właściwą wydajność i wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce świeci najmocniej. Gdy jest to niewykonalne, zamontuj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne osiągają najlepsze wyniki gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na ziemi jak i tych na dachu.

Pamiętaj, aby miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było zupełnie pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Artkuł na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/