Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

9 września 2022 by Brak komentarzy

Odejście bliskiej osoby to zawsze ciężkie momenty. Wiąże się to z refleksjami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pochówek. W ten sposób, wedle tradycji oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne tradycje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z doczesnym życiem są kwiaty – uznawane za symbol przemijania. Wspólnym czynnikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Wiązanki pogrzebowe Szczecin – komu zlecić ich przygotowanie?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym zdaniu nieco prawdy? W naszej kulturze utarło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, rocznice często ozdabiane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami stosowanymi w branży funeralnej. Mają one być znakiem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one także pustkę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po danym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodzowną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie przygotowują kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach charakteryzują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo skłaniać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno niewielkie wiązanki pogrzebowe, jak i złożone kompozycje. Występuje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wiązanki pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy

Do tworzenia wieńców pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest całkiem kompleksowym procesem, który wymaga od twórcy precyzji. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i powstają na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu mocuje się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, rozmiarem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można położyć na grobie, ale też umieścić do wazonu.

Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Jednym z skutków pogrzebu, jest zasypanie grobu kwiatami. Jak długo powinny one w ten sposób okalać grób?

Jest tradycja, która mówi o okresie 6 tygodni. Inne głosy mówią o czterech tygodniach. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają niknąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż mówi tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.