Jak wykorzystać zużyte torby foliowe?

27 lipca 2022 by Brak komentarzy

Współcześnie w folię pakowana jest ogromna liczba produktów. W prawdzie, w obliczu powtarzających się apeli o ochronę atmosfery ich liczba spada. Jednak wciąż są one dużym ciężarem dla Ziemii.

Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać ponownie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Kompletne odejście od toreb foliowych jest niemożliwe – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr podwyżkę kosztów.

Foliowa torba? Nie musi być jednorazowa!

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowego użytku. Ich wielokrotne stosowanie zmniejsza liczbę tego typu śmieci. Problem z plastikiem polega na tym, że do całkowitego rozkładu potrzebuje on wielu lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest negatywny.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Kiedy opakowanie nie jest doszczętnie zniszczone warto je zagospodarować. Uwzględniając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien sugerować wśród konsumentów postawy proekologiczne.

Praktycznym sposobem na ponowne użycie zużytych toreb jest przechowywanie w nich żywności. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak niemal każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i skutecznie blokują ewentualny wpływ czynników zewnętrznych na żywność.

Zużyte torby foliowe również bardzo dobrze odnajdują się na zakupach. Zamiast za każdym razem brać nowe torby warto korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach kurierskich pakując w nie wysyłane produkty.

Recycling toreb foliowych – nie lekceważ go

Torby foliowe to ogromny biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a do tego powszechnie wykorzystywane. Ich całkowita eliminacja jawi się jako utopia. Mimo to, są podejmowane ruchy apelujące by redukować zużycie plastiku i stosować neutralne ekologicznie rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i używać go ponownie do produkcji nowych opakowań.

Zachęca się również nas, konsumentów, byśmy dzielili śmieci i w ten sposób we własnym imieniu starali się dbać o Ziemię.

Czy da się ograniczyć plastik na Ziemii?

Na kwestie związane z ograniczeniem wpływu toreb plastikowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć także nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają nowe pomysły na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje spore kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.