Kiedy potrzebna jest deratyzacja?

1 października 2021 by Brak komentarzy

Co powoduje deratyzacja?

Najprościej mówiąc deratyzacja jest likwidacją myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety są nosicielami groźnych chorób i dewastują piwnice i garaże, nadgryzają kable i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, zalecane jest również łączenie obydwu metod w celu lepszego efektu. Przy deratyzacji chemicznej używa się trucizn, które wykładane są w miejscach gdzie szczury widziane są najczęściej. Trutki mogą być w formie past, żeli i bloków woskowych. Wszystkie trucizny są niedostępne dla naszych pupili i ludzi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie zabija myszy.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Warto nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Szczególnie wystawione na niebezpieczeństwo są polujące na myszy koty. Szkodniki, które zjedzą truciznę zaczynają być osowiałe, ale wciąż ruszają się. W konsekwencji kotu prościej na nie zapolować, niestety powoduje to otrucie zwierzaka. Warto więc ograniczyć pupilom wszystkie pomieszczenia, w których porozstawiane są pestycydy, a jeżeli tylko możemy to zawieźmy pupila na ten czas do bliskich.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy zarządzający nieruchomością musi przeprowadzić deratyzację w sytuacji kiedy w budynku zaczynają biegać gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne zapisy, które mówią z jaką częstotliwością trzeba przeprowadzać odszczurzanie. W Warszawie obowiązkowe jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. W tym celu zdaj się na firmę Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Firma ta działa na terenie takich dzielnic Warszawy jak Bielany czy Wola.

Pamiętaj, że nie warto zwlekać z pozbywaniem się szkodników. Przede wszystkim nieegzekwowanie przepisu jest wykroczeniem i możesz dostać za to grzywnę. A dodatkowo, myszy i szczury są dużym utrapieniem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym więcej kłopotów Ci to sprawi. Przy większym problemie warto więc zaangażować sprawdzoną firmę, którą spokojnie zaklepiesz w Warszawie.