Kiedy warto postawić na plisy okienne?

25 stycznia 2023 by Brak komentarzy

Okna stanowią istotny punkt naszych domostw. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i zapewniają zastrzyk światła słonecznego, regulują też temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co wpływa na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach montuje się różnego typu konstrukcje. Zakładając na okna plisy, rolety lub zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze przeważnie będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Co założyć na okna?

Rynek oferuje nam liczne ozdoby okienne. Dzisiejsza technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do snu.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorakich materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy osiągnąć powzięty cel.

Dlaczego warto postawić na plisy?

Warto poświęcić nieco uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w dobrze wyglądającą harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od zamiarów, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Wśród mankamentów plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Z kim konsultować wybór dekoracji okiennej?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą wystroju.

Z pewnością warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.