Kominek gazowy wolnostojący – porady

8 maja 2022 by Brak komentarzy

Projektując wymarzone nowe pomieszczenie, takie jak salon lub sypialnia zawsze chcemy, aby było dla nas pomieszczeniem, w którym zaczerpniemy wytchnienia i spokoju po ciężkim dniu. Kominek gazowy w każdym wnętrzu sprawdzi się dobrze, ponieważ jest stylowym elementem, który dodaje charakteru i klasy. Możliwość obserwowania spalającego się ognia, który ogrzewa nasze lokum lub dom zawsze stwarza wyjątkowo magiczną atmosferę.

Który kominek gazowy wybrać, by dobrze połączył się z naszym pomieszczeniem?

Jak rozpocząć swoją przygodę z wolnostojącym kominkiem gazowym?

Dobranie idealnego do naszego wnętrza kominka to nie wszystko. Pełen sukces osiągniemy wówczas, gdy dobrze zaplanujemy całą operację od deski do deski. Pamiętajmy, iż istotne jest dobre przygotowanie. Przed tym, gdy zdecydujemy się na kupno kominka pamiętajmy, żeby pomieszczenie było dobrze uszykowane na jego zamontowanie. Tak przedstawia się lista czynności, jakie musimy zrobić przed zakupem:

  • Doprowadzenie instalacji gazowej, do odpowiedniego pomieszczenia – tam, gdzie będzie stał nasz nowy kominek, z oczywistych względów musi pojawiać się też instalacja gazowa.
  • W świetle prawa, każde urządzenie gazowe wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to nagła zmiana, powinna zostać ujęta na aktualnych dokumentach. Projekt instalacji gazowe musi być fragmentem projektu budowlanego.
  • Odpowiednie doprowadzenie rur z gazem i kompleksowo zmierzona średnica rury (powinna ona wynosić maksymalnie 3-4 cale).
  • Kompleksowe przygotowanie komina (jeśli zachodzi takowa konieczność – nie zapominajmy, iż kominek może zostać zamontowany bez udziału komina w całym procesie. Wówczas jednak trzeba zadbać o kompleksową wentylację za pomocą przewodu) – tym powinni zająć się zatrudnieni przez nas fachowcy.

Wyżej wymienione elementy, ogólnych przygotowań są bardzo ważne. Wiele z nich możemy zrobić sami, ale z reguły przedstawione przykłady są wykonywane przez fachowców.

Design + wygoda

Kiedy wybieramy takie urządzenia należy się kierować nie tylko swoim poczuciem stylu, jak i funkcjonalnością. Przez to, jak szybko rozwija się branża wolnostojących kominków gazowych mamy całą gamę wariantów do wyboru. Mamy możliwość bez najmniejszych kłopotów dobrać wygląd kominka do indywidualnych potrzeb i naszego pomieszczenia. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Dzięki temu mamy nie tylko ciepłe, ale i świetnie wyglądające pomieszczenie. Kolejnym plusem jest, wygoda, którą daje nam korzystanie z takiego rozwiązania jest nieoceniona. Nie ma obowiązku bowiem sprzątać pyłu i martwić się o zabrudzoną przez sadzę posadzkę. W końcu zapominamy o konieczności dorzucania drewna, wystarczy włączyć dopływ gazu i cieszyć się pięknem płonącego ognia. Dodatkowo czeka na nas dużo wariantów, takie odpalane tradycyjnie i te, które możemy odpalić przy pomocy pilota. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które od zawsze marzyły o komfortowym i pięknym pomieszczeniu.

Jakie są plusy posiadania kominka gazowego?

Jest dużo zalet, które powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kominka gazowego, zamiast klasycznego. Są to:

  • bezpieczeństwo – jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, przez które najczęściej wybieramy właśnie kominki gazowe wolnostojące zamiast klasycznych. Żadnego smogu i żadnych spalin w powietrzu naszym i naszej rodziny, a dodatkowo, nowoczesne modele posiadają specjalne systemy zabezpieczeń.
  • Zamiast drewna – wkłady kominkowe – najczęściej zrobione ze stali, dzięki czemu nie musimy martwić się koniecznością ich czyszczenia. Co za tym idzie – zero popiołu i konieczności kolejnego sprzątania.
  • Wyjątkowo prosta obsługa – nasza rola rozpoczyna się i kończy na podpaleniu (za pomocą pilota lub zapalniczką) i regulacja wielkości płomienia.
  • Mała awaryjność tego rozwiązania i brak obowiązku częstego i kosztownego oczyszczania przewodów kominowych.