Na czym polega metalizacja natryskowa?

22 września 2022 by Brak komentarzy

Rdza niesie z sobą negatywne skutki dla elementów stalowych. Wpływa ona na trwałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat zmagają się projektanci.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest przyczyną pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których znajdują się stalowe konstrukcje, zaczęto wykorzystywać ochronę antykorozyjną.

Wielkość przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował zapotrzebowanie na firmy zajmujące się tego typu zabezpieczeniami. Jedną z flagowych usług świadczonych przez tego typu firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Ochrona antykorozyjna – metalizacja natryskowa wiodącym rozwiązaniem

Metalizacja natryskowa jest sposobem ochrony części stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w dużej mierze determinuje tworzenie się rdzy.

Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik zabezpieczających. Jest również niesamowicie skuteczna. Naniesienie właściwej warstwy preparatu pod odpowiednim ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa bazuje na nanoszeniu przy pomocy natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na elementy stalowe. Często jako materiał antykorozyjny wybiera się cynk. W wyniku połączenia materiałów, powstaje równa powłoka, która skutecznie chroni materiał przed korozją.

Rodzaje metalizacje natryskowej

Można spotkać różne typy metalizacji natryskowej. Jej podział może mieć miejsce z uwzględnieniem różnorakich parametrów.

Jedną z podstawowych linii podziału jest typ używanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest specjalizacją, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i lepszych rozwiązań.

Do najczęściej stosowanych typów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w rezultacie spalania gazu z drutu bądź proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na stal
  • Natryskiwanie łukowe – wykorzystuje łuk elektryczny. Ma miejsce w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak wysoka, że pozwala spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto również dodać, że ciągle prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze skuteczniejszej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Czy można zabezpieczyć stal samodzielnie?

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga odpowiedniego wyposażenia.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Laik, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej strat niż plusów.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie od jakiegoś czasu przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert różnych firm.