Na czym polega rekuperacja i jakie są jej zalety?

19 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Rekuperacja jest coraz bardziej popularna w rejonie Gdańska i całego Trójmiasta. Do wzrostu popytu przyczynia się progres technologii budowlanych. Kiedy nowe budynki stają się coraz lepiej ocieplane, powszechnie montowane są szczelne okna, wymiana powietrza we wnętrzu jest trudnością. Dowiedz się, jakie są zalety rekuperacji i sprawdź, jaka jest zasada jej działania.

System działania rekuperacji

Najbardziej instynktowną rzeczą, którą robi większość osób, jest otworzenie okien. Wiąże się to jednak ze sporą utratą temperatury w pomieszczeniach wietrzonych w ten sposób. Przychodzi do tego hałas oraz zanieczyszczenia z zewnątrz kłopotliwe dla osób z alergią, zwłaszcza jeżeli chodzi o wielkie miasto takie jak Gdańsk lub Gdynia. Rekuperacja to metoda wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki wirnikom świeże zimne powietrze, które jest zasysane do pomieszczenia zostaje ocieplone dzięki energii pobranej z powietrza, które zostało usunięte z pomieszczenia. Proces ten zachodzi cicho oraz przy niewielkim użyciu prądu.

Dlaczego warto postawić na rekuperację

Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest kwestia oszczędności. Rekuperacja umożliwia na oszczędność na opłatach za ogrzewanie nawet do 70%, dzięki temu, że nie wytraca się temperatura podczas wentylacji pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu filtrów możesz cieszyć się świeżym powietrzem bez nieprzyjemnych zapachów czy hałasu. Jest to także wysoce ekologiczne rozwiązanie. Bez rekuperacji budynki ekologiczne czy też pasywne nie mogą poprawnie działać. Największą zaletą rekuperacji jest jednakże jej dobroczynny wpływ na zdrowie, dzięki świeżemu powietrzu o właściwej temperaturze i wilgotności poczujesz się świetnie, Twój sen stanie się zdrowszy, zwiększy się Twoja koncentracja, skóra i drogi oddechowe będą odpowiednio nawilżone, a alergicy dostaną wolne od pyłków powietrze.

Rekuperacja – montaż

Żeby rekuperacja funkcjonowała bez zarzutu, niezbędny jest dobry projekt techniczny i profesjonalny montaż. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy działającej na terenie Gdyni. Dzięki temu masz możliwość cieszyć się zdrowym powietrzem przez długi czas.

Źródło: Ecosynergia