Na jak długo starcza przewód gazowy LPG?

13 września 2022 by Brak komentarzy

Gaz jest dosyć popularnym źródłem energii. Wykorzystuje się go do ocieplania domów, napędzania pojazdów czy w kuchni podczas gotowania.

Przy okazji gaz jest substancją wybuchową, w związku z tym konieczne jest właściwe obchodzenie się z nim. Należyty montaż przewodów gazowych wpływa na energochłonność całego systemu i zapewnia bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być także regularnie pielęgnowane i poddawane sprawdzeniu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają bez zarzutów i nie stanowią zagrożenia.

Jak powinna działać dobrze zamontowana instalacja gazowa?

Energia płynąca z gazu jest często wybierana głównie ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co jakiś czas słychać o usterkach tychże instalacji, co czasem niesie opłakane konsekwencje. Wypadki z udziałem gazu zazwyczaj mają jedną przyczynę – przestarzałe lub źle zainstalowane elementy.

By instalacja gazowa mogła realizować swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna niezbędne jest przyłączenie wszelkich przewodów i węży. Tego typu instalacja składa się z wielu elementów – kluczowe jest właściwe podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest dopasowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Odpowiednie przejście przez ten proces zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale też znacząco wpływa na pobór energii, a co za tym idzie na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić specjalistę, który świetnie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Jakie części wchodzą w skład instalacji gazowej?

Jak zaznaczono wyżej, instalacja gazowa to sprawa wymagająca specjalistycznej wiedzy i zachowania wszelkich procedur. Kiedy interesuje nas pobór i korzystanie z gazu w domowych warunkach konieczne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej wymagane jest złożenie prośby o zezwolenie. Do takowego pisma oddawanego w odpowiednim urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny potwierdzający własność domu, plan instalacji oraz zielone światło od kominiarza.

Po załatwieniu tego etapu można zamówić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i sprawnie zainstaluje gaz. Instalacja gazowa składa się z różnych podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które prowadzą gaz do medium. Łączą butle z gazem z urządzeniami, które umożliwają bezpośrednie go wykorzystanie. Wedle zaleceń producentamuszą być wymieniane co co kilka lat.
  • membrana gazowa – wszechstronny element instalacji, który pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie w przewodach, a także oddzielić szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów gaz wciekłej formie podlega jest oczyszczaniu. Dzięki temu stopowane są niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to jedynie kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich znacznie więcej i wszystkie są ważne.

Montaż lub wymiana instalacji gazowej? Nie rób tego w domu!

Poziom zaawansowania takich instalacji wymaga pracy zawodowców.

Warto zrobić rekonesans wśród firm zajmujących się gazownictwem w sąsiedztwie. Praktycznie każda ekipa powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy kosztorysie, jak i przy finalnym montażu.