Niesamowite fakty o oknach

25 czerwca 2022 by Brak komentarzy

Okna są dla nas oczywistym przedmiotem i zupełnie nie interesuje nas ich historia albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważne, żeby były szczelne i czasem spełniały funkcję dekoracyjną. Ale czy macie świadomość od jak dawna w otworach okiennych są wykorzystywane takie okna, jakie mamy dziś? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać oprócz przepuszczania promieni słonecznych do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach oraz szybach, a naprawdę warto zainteresować się ich historią i dowiedzieć się co ciekawego mogą nam aktualnie zaoferować.

Czy wiesz, że szkło ma około 5 tysięcy lat?

Szkło zostało wynalezione jakieś 5000 lat temu, jednak w tamtych czasach tworzone było raczej nieświadomie. Ludzie w tamtych czasach nie wiedzieli jaki potencjał ma szkło i robili z niego ozdoby, które miały losowy kolor i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero po dłuższym czasie zobaczono, że można je kształtować. W związku z tym zaczęto robić szklane naczynia.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, domy w większości nie miały w ogóle dziur w ścianach? Wszystko dlatego, że nie było żadnego innego materiału, który dałoby się wykorzystać jako osłonę przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Oczywiście nie były to okna plastikowe lub okna drewniane, które mamy aktualnie. Szkło nie było w 100% transparentne, ale można nazwać je mętnym. W ten sposób do pomieszczeń mogło wpadać trochę promieni słonecznych. Historia szyb okiennych w Polsce sięga na pewno XIII wieku, ale to również nie były takie okna jakie możemy podziwiać aktualnie. Możemy powiedzieć, że pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę produkowane były gdzieś między XIX a XX wiekiem. Na początku były to oczywiście szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe pojawiły się w sklepach dopiero w drugiej połowie XX wieku, a w Polsce swoją popularność zyskały w połowie lat 70 XX wieku.

Ciekawe okna na świecie

Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które kupujemy do domu różnią się bardzo mocno od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie w świątyniach przeważnie widzimy wielokolorowe witraże, które są warte podziwiania. Właśnie z tego powodu to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najbardziej popularnych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Nic dziwnego, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym budynkiem na mapie pięknych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Jest to miejsce, w którym można oglądać można spiralę z okien, która robi wielkie wrażenie. Ciekawe okna bywają nie tylko w Kościołach. Doskonałym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który jest niemal w całości przeszklony. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeśli będziecie blisko Hilversum to koniecznie obejrzyjcie ten niezwykły budynek! Kolejnym dowodem na to jak ciekawie można wykorzystać szybę jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba oddziela ludzi spacerujących po Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Powoli przyzwyczajamy się do inteligentnych urządzeń w domu. Coraz częściej decydujemy się żeby za pomocą aplikacji w smartphonie kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło albo otwierać i zamykać rolety. Nie jest dla nas mimo to oczywiste istnienie inteligentnych okien. Co robi więc SmartWindow? Posiadając taką okno nie musimy mieć w zasadzie osobnego telewizora. Dzięki niemu to na szybie możemy włączyć film albo program telewizyjny. Interesujące jest też to, że tego typu szybę można połączyć z komputerem albo telefonem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Ekran telewizora w szybie jest na dotyk i z pewnością dziwi swoją użytecznością.

Post został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa

Tagi: