Ogrzewanie domu – wybrać pellet czy wlęgiel?

7 września 2021 by Brak komentarzy

Przed tymdylematem zostaje postawionych wiele ludzi, opinie wahają się, a pośród odbiorców znajdują się fani zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. Co powoduje że wybór jest taki trudny I opinie podzielone? Dziś przedstawimy Ci zalety jak też minusy tych sposobów opału.

Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, która metoda opalania będzie dla Ciebie idealna. Polecimy Ci również popularnych, zaufanych producentów oferujących najwyższej jakości surowce opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten materiał.

Cena – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu wielką przewagę w tej kwestii posiadał węgiel. Jako tradycyjny środek opałowy przez dziesiąciolecia wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednak w ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść innych metod opałowych takich jak pellet. Po podwyżce cen za węgiel używanie go nie jest już tak korzystne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od nowych metod.

Właśnie ze względu na koszta pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na technologię jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaproponować konkurencyjną cenę. Pellet wytworzony jest ze ścinków drzew pozostałych po produkcji, zostają sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego bądź kamiennego a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje się odpady. Produkowanie pelletu nie przyczynia się do wycinki drzew czy wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w wypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najlepszą formę opału. Wydajność opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, ale dużo zależy od jego jakości. Zazwyczaj im wyższy jego koszt , tym lepszą klasę węgla kupimy. W tej kwestii pellet nieznacznie jednak odbiega od tradycyjnego  węgla. Doskonaląc sposób produkcji producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wydajność porównywalną z węglem a do tego pewniejszą, za każdym razem wiesz czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W ostatniej konkurencji bezwarunkowym zwycięzcą został pellet. Jest to znacznie czystszy i wygodniejszy sposób opału niż węgiel. lość popiołu w wyniku spalania pelletu jest wyjątkowo mała i dochodzi do 1%, w sytuacji spalania węgla osiągać może od 5 do 10 %. To pokazuje ilość nieczystości, jakie wytwarza spalany węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ogrom odpadów pozostałych po spalaniu to także wpływ na środowisko i czystość powietrza. Palenie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, by decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga większego nakładu czasu w trakcie codziennego używania, ale również węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule utwierdziłeś się w tym, która forma ogrzewania jest dla ciebie najkorzystniejsza, zachęcamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Pelleton, Dankros, Smile bądź Trak, których wyroby możesz zakupić w PPHU Peleton.