Okna drewniane w modernistycznym budynku? Jak to zrobić?

24 czerwca 2022 by Brak komentarzy

Nie da się zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój czar. Drewno jest materiałem, który pozwala uzyskać naprawdę atrakcyjny estetycznie efekt. Okna drewniane są produktem stosunkowo drogim i wymagającym odpowiedniej konserwacji. Ich obróbka jest również wymagającym czasu zajęciem.

Mimo ceny i obowiązków jakie drewno nakłada na właściciela, wciąż nie brakuje chętnych na tego typu rozwiązanie.

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z modernistycznym stylem budownictwa, trzeba sporo wyobraźni by dopasować drewniane okna do całościowego wyglądu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się głównie ze starszymi budynkami. Jednak mogą się także elegancko komponować w nowoczesnym budownictwie.

Jak dopasować drewniane okna do domu?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Kładzie się nacisk na nieszablonowe formy. Właściciele mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze nasłonecznić do domu. W tym celu stosuje się dużo szkła i kreuje przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia również ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy zastosowaniu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny materiał mogłoby się dobrze wpasowywać w ten tok myślenia. Wszak jest bezemisyjne i w stu procentach naturalne. Ale charakterystyczne kolory i faktura, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wiedzieć już na etapie przygotowań do budowy, że chcemy mieć drewniane okna. Wtedy całość można opracować w taki sposób, aby cel ten zrealizować.

Modernistyczne budowle i oldschoolowe wykończenia – jak je połączyć?

Współczesne budownictwo często opiera się na tworzywach sztucznych. Można z nich wyprodukować przedmioty i ozdoby o wybranym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które wstawia się do nowo wybudowanych domach najczęściej są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po wstawieniu.

Kiedy wymarzymy sobie okna drewniane jako zakończenie naszego budynku, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zagospodarować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego wybierając okna drewniane trzeba wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny i zewnętrzny mieszkania.

Wątpliwości? Rozwiej je!

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skontaktować się z fachowcem. Osoby zajmują się architekturą zarobkowo z pewnością będą zdolni doradzić satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zazwyczaj pracownicy tego sektora mają w głowie wiele różnych rozwiązań na realizację projektu. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich spojrzeniem.