Podstawowe pojęcia o ogrzewaniu domu. Co to pellet i ekogroszek?

26 czerwca 2021 by Brak komentarzy

Wiele osób znajdujących się w domach jednorodzinnych korzysta z kotłów ogrzewanych najróżniejszymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich wiele, z tego powodu osobom nie interesującym się tym tematem może być niełatwo wybrać coś dla siebie. Mimo, że obszerny wybór z początku może być uciążliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Czym jest pellet?

Pellet to granulat drobnej wielkości o kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to najczęściej 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – właściwości

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości wśród dostępnych typów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.