Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinno się przemyśleć przed montażem?

18 października 2021 by Brak komentarzy

Fotowoltaika jest nie tylko dobra dla środowiska, ale też wyjątkowo ekonomiczna, dlatego staje się coraz popularniejsza. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można znacznie zaoszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej. Niemniej, żeby instalacja odpowiednio działała, powinna być przede wszystkim przemyślana. W tym celu powinno się zacząć od jej szczegółowego zaprojektowania. W jaki sposób zaprojektować instalację fotowoltaiczną?

Partnerem tekstu jest firma technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Jak wygląda projekt instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo ważne jest, aby projekt instalacji fotowoltaicznej był dopasowany do potrzeb mieszkańców oraz parametrów budynku. Powinien on uwzględniać parametry techniczne budynku – stan i typ dachu oraz pokrycie. Pracownicy zajmują się rozpisaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątów nachylenia dachu. Na projekcie zostaną umieszczone również parametry terenowe oraz zapotrzebowanie na energię – aby to obliczyć, trzeba wziąć pod uwagę zarówno dotychczasowe, jak i przyszłe zużycie prądu.

Z jakich względów opłaca się skorzystać z pomocy specjalisty?

Na starcie powinno się podkreślić, że projektowanie instalacji fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne podejście do tego nie zawsze będzie najlepszym wyjściem – wymaga mnóstwo czasu i zaangażowania, a także dużej znajomości fotowoltaiki.

Zdecydowanie wygodniejsze będzie skorzystanie z pomocy firm zajmujących się fotowoltaiką. Profesjonaliści w pełni profesjonalnie podejdą do zagadnienia, dzięki czemu klient nie będzie się już niczym przejmować. Dobra firma przyśpieszy czas realizacji instalacji. Dzięki doświadczonym fachowcom można zyskać pewność, że wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszelkich wymogów terenowych czy technicznych.

Jak wykonywany jest projekt instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich wymagania oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Kolejno obliczą zużycie energii elektrycznej i zaprojektują odpowiednio wydajną instalację. W czasie projektowania najlepszej instalacji pracownicy uwzględnią straty z powodu zacienienia. Na projekcie zostanie rozpisane rozłożenie przewodów i łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce umieszczenia falownika.