Specjalistyczny sklep ogrodniczy – czym się kierować?

7 lutego 2022 by Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach niemal w każdym domu można spotkać rośliny. Nadają one wnętrzom pięknego wyglądu. Aczkolwiek, aby móc się nimi zachwycać przez wiele lat, należy nie tylko zapewnić im odpowiednie warunki, ale również zatroszczyć się o to, aby sadzonki które wybieramy były dobrej jakości ze sprawdzonego źródła. Niegdyś pragnąc zakupić roślinę czy to do pokoju, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na bazarkach ewentualnie można było zakupić od osoby prywatnej. Gdzie teraz można znaleźć rośliny? Są one dostępne prawie wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych, a także ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często idąc na zakupy spożywcze można spotkać nietypowe gatunki. Gdzie kupić najładniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w marketach jest duży wybór gatunków i czy warto tam kupować? 

Kupując rośliny należy postawić na dobrą jakość

Kupując rośliny należy zwrócić uwagę nie tylko na ich ogólny wygląd i koszt, ale także na jakość. Aby bezproblemowo rosły i cieszyły nas ładnym wyglądem, po transporcie ze sklepu muszą się przyjąć w nowym otoczeniu. Przed wyborem warto mieć pewność, że roślina nie choruje, bądź nie ma pasożytów. Trzeba zwrócić także uwagę na to jak był nawadniany – jeśli ma bardzo mokre podłoże, jest duża szansa na to, że  korzenie zgniły i wówczas nie da się go uratować. Z tego powodu niekiedy opłaca się wydać więcej pieniędzy, aby mieć gwarancję, że wybrany okaz będzie zdrowo się rozwijał przez wiele lat. Z pewnością bardzo istotną kwestią jest to, gdzie takie rośliny będziemy kupować. Czy sadzonki znalezione w markecie budowlanym będą tak samo odpowiednie, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najkorzystniej kupować rośliny?

Czy opłaca się kupować rośliny w centrum ogrodniczym?

Kupno sadzonek w specjalistycznym centrum ogrodniczym często jest dobrym pomysłem. Oprócz zdrowych, nienagannej jakości sadzonek można tam skorzystać z pomocy specjalistów. Na pewno doradzą oni w kwestii doboru okazów, które będą pasowały do warunków, które możemy im zapewnić. Ponadto, obsługa znająca się na roślinach wie jak o nie dobrze zadbać i we właściwym czasie potrafi wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Takim przykładem może być sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo popularny i ceniony. W Abies Ogrody można zakupić zdrowe rośliny, oraz fachową poradę jak o nie dbać w domu. Ponadto warto tam także skorzystać z profesjonalnego projektowania ogrodów, a następnie wybrać niezbędne, zdrowe okazy.

Zakup roślin doniczkowych w markecie

Obecnie większość marketów posiada w swojej ofercie bardziej, bądź mniej rozbudowany asortyment roślin doniczkowych. Kuszą one łatwą dostępnością, a także w miarę niską ceną. Robiąc zakupy spożywcze można przy okazji wybrać sobie jakiegoś kwiatka. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Czy na pewno market jest nam w stanie zapewnić ładne i zdrowe okazy? Często takie rośliny ładnie prezentują się w sklepie, natomiast po jakimś czasie od zakupu zaczynają obumierać. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj powodem złe warunki transportu ze szkółki roślin do sklepu. Taka wielogodzinna podróż w niskich temperaturach może bardzo skrócić żywotność tej sadzonki. Co więcej w dużych sklepach nie ma fachowego personelu, który zdaje sobie sprawę dbać o rośliny. Często skutkiem nieprawidłowego przechowywania roślin są pasożyty, które przyczyniają się do tego że kwiat po kilku dniach w sklepie marnieje. Ponadto warto być świadomym tego, że po przyniesieniu takiej rośliny do domu możemy zarazić szkodnikami nasze domowe kwiaty. Dlatego przed kupnem kwiatów w takich sklepach należy dokładnie się im przyjrzeć. 

Zakup roślin przez internet – czy warto?

Kolejnym miejscem, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie dużo sklepów z roślinami oferuje wysyłkę swoich okazów do klientów. Z pewnością zaletą jest to, że można w takim sklepie dostać rzadko spotykane gatunki. Na pewno warto liczyć się z tym, że tak zakupione sadzonki po dotarciu do naszego domu obumrą, ponieważ zaszkodzi im transport. Z tego powodu należy znaleźć odpowiednie sklepy internetowe z roślinami, które wiedzą jak bezpiecznie zapakować rośliny, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.