Sposoby hydroizolacji piwnicy

27 grudnia 2021 by Brak komentarzy

Piwnica ze względu na swoje położenie pod powierzchnią gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Żeby temu zapobiec stosuje się hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem bardzo łatwym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest niełatwym, ale koniecznym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów w trakcie budowy. Dlatego najlepiej taką hydroizolację wykonać w czasie, kiedy jeszcze fundamenty są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze zrobić taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto wykonać?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap często omijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i należy odkryć fundamenty, co jest bardzo drogie. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z na pewno potrzebna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje najmniejsze pęknięcia, aby dostać się do środka piwnicy. W dłuższej perspektywie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Z tego powodu już na etapie budowy domu trzeba zatroszczyć się o efektywną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, bo ewentualne poprawki czy wymiany będą bardzo skomplikowane. Warto również wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim posadowiony jest dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy wykonujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich surowców wykonuje się hydroizolację piwnicy

Ważna jest odpowiednia jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż cechują się większą odpornością. Należy pamiętać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają w czasie zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Izolacja piwnicy – jak się to robi? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto przypilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem ścian fundamentowych warto zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy zacząć następne prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu potrzebne jest w sytuacji niektórych rodzajów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu fundamentów trzeba odczekać nawet kilka tygodni, żeby materiał odpowiednio wysechł. Ważne, aby w takiej sytuacji z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty odpowiednio wyschną, ich powierzchnię należy dobrze wyczyścić. Następnym krokiem jest położenie tynku, a óźniej warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeśli budynek jest podpiwniczony opłaca się zastosować również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów zwłaszcza w przypadku domów posiadających piwnicę jest bardzo ważnym kropkiem. Pozwoli w dłuższej perspektywie z wodą przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.