Szafa na wymiar – jak stworzyć własne upragniowe punkt do składowania?

12 września 2021 by Brak komentarzy

Dawno minęły czasy PRL-u, kiedy wśród wyposażenia dostępne były tylko meblościanki i szafki w jednym kształcie oraz odcieniu. Aktualnie organizując urządzanie lub odnawianie mieszkania mamy do dyspozycji szeroki zakres mebli. Szafy na wymiar pozwalają na zaprojetkowanie w niepowtarzalny oraz optymalny sposób naszej powierzchni. Zastanawiasz się czy kupić szafę na indywidualne zamówienie? Absolutnie sprawdź poniższy tekst.

Szafa na wymiar i jej główne atuty

Projektując rozmieszczenie mebli w całym mieszkaniu jak i w pojedynczym pomieszczeniu należy brać pod uwagę użytkowość oraz harmonię planu. Należy nie zapominać o umiejscioweniu okien, drzwi, grzejników, otworów wentylacyjnych, występowania skośnego dachu itp. W przypadku, gdy dane lokum nie jest łatwe do aranżacji, idealnym rozwiązaniem są szafy na wymiar, które można zaaranżować do każdego kszałtu pokoi. Dzięki temu zaprojektujesz w najbardziej optymalny sposób wykorzystanie Twojej przestrzeni.

Gdzie najlepiej nadadzą się szafy na wymiar?

Dobierając meble na wymiar faktycznie ogranicza nas tylko pomysłowość oraz przeznaczony budżet. Można zaprojektować szafy w przeróżny sposób, tak aby przestrzeń została całościowo zagospodarowana. Producenci mebli na wymiar mają możliwość zaprojektowania mebli do każdego pomieszczenia. Meble na wymiar doskonale nadają się do przedpokoju, gdzie nierzadko jest niewystarczająco miejsca, ale dzięki optymalnemu zaplanowaniu półek oraz drążków jesteśmy w stanie zmieścić ogromną ilość produktów.

Łazienka jest następnym, niewielkim wnętrzem, gdzie miejsce do przechowywania jest oczekiwana w jak największej ilości. Modne jest zabudowanie pralki i obudowanie jej szafką z półkami, gdzie możemy chować środki czystości czy też ręczniki.

Co brać pod uwagę przy wyborze mebli na wymiar?

Przede wszystkim należy brać pod uwagę odpowiednie gabaryt szafy. Pamiętaj o grubości korpusu i drzwi szafy, które zabierają dodatkowo miejsce. Projektując już środek szafy wybierz najbardziej optymalną głębokość (ok. 60-70 cm), aby ubrania zawieszone na wieszakach swobodnie znajdowały się w szafie. W sytuacji niewielkiego powierzchni nadadzą się także szafy o mniejszej głębokości, które będą pełnić funkcję regałów. Kolejnym punktem jest selekcja drzwi – najbardziej popularne są tracyjne drzwi otwierane oraz przesuwne.

Fronty otwierane nadadzą się w szafach, które nie mają dużych wielkości drzwi i swoją masą nie będą zbyt mocno obciążać zawiasów. Tymczasem fronty przesuwne idealnie sprawdzają się w sytuacji, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na otwieranie frontów. Poza tym dobrze radzą sobie z cięższymi i większymi drzwiami, które mogą sięgać aż do sufitu. W przypadku wybrania frontów przesuwnych powinno się pamiętać o dodatkowym miejscu na szyny. Wnętrze szafy można zaaranżować już wedle swoich upodobań dzięki rozlokowaniu półek, drążków czy szuflad.

Tagi: