Kupujemy szafy na wymiar – poradnik

17 kwietnia 2021 by Brak komentarzy

Nie można nie zgodzić się, że szafa to jeden z najważniejszych mebli, jakie muszą być w każdym mieszkaniu. Z tego powodu należy zdecydować się na taką, która spełni wszystkie oczekiwania domowników. Szafa powinna być przede wszystkim użytkowa, ale także dobrze się prezentować i nie zajmować zbyt wiele miejsca. Czy warto w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Szafy na wymiar to często konieczność

Przede wszystkim istotnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na ten wybór, jest rozmiar pomieszczenia oraz jego charakterystyka. Najtrudniej będzie w przypadku mniejszych pokoi – wtedy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że liczy się każdy metr kwadratowy. W związku z tym trzeba zaplanować zakup szafy bardzo dokładnie, aby później nie pluć sobie w brodę. Oczywiście można bez końca odwiedzać kolejne sklepy meblowe w poszukiwaniu czegoś, co spełni wszystkie twoje oczekiwania, ale tutaj na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Oczywiście jest to wyjście trochę bardziej kosztowne od gotowej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować praktycznie w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się wygodą użytkowania oraz znakomitą funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to postawa

Szafy na wymiar wymagają długich konsultacji ze stolarzem, który powinien przede wszystkim na własne oczy zobaczyć i dokonać pomiarów miejsca, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces produkcji trwa niekiedy nawet kilka tygodni. Mimo to warto się tego podjąć i zapłacić trochę więcej, by cieszyć się ogromną wygodą podczas codziennego użytkowania szafy na wymiar. Wielu stolarzy oferuje także bardzo interesujący design proponowanych mebli.

Warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć doświadczonego firmę. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach większych miejscowości, takich jak np. Gdańsk, jest ich sporo.

Szafy robione na wymiar są świetną metodą do nieszablonowych miejsc, niewielkich pomieszczeń, sypialni i holu. W każdym miejscu, w którym potrzebujesz maksymalnego wykorzystania wnęki możesz kupić szafę na wymiar. Wyjątkowo ważne jest jednak odpowiednie opracowanie jej projektu. Niepoprawnie zrobiona szafa na wymiar będzie problemem dla mieszkańców.

W firmie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy dopasowanej do Twoich potrzeb.

Kiedy szafa na wymiar będzie lepsza od tradycyjnej?

Szafa na wymiar będzie idealna wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest niestandardowych rozmiarów. Dobrym przykładem jest skośny sufit oraz miejsce pod schodami. Pomyśl o takim typie szafy jeśli masz małą przestrzeń i chciałbyś postawić szafę pod sam sufit, tak aby jak najbardziej spożytkować wolną przestrzeń. W dodatku szafa zaprojektowana na wymiar jest idealna do stworzenia wszelkiego typu spiżarni albo garderoby. Zaprojektuj ją również kiedy masz w mieszkaniu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie zagospodarujesz jej w żaden inny sposób, a dostaniesz dużo nadmiarowego miejsca do magazynowania. W tego rodzaju szafie możesz przechowywać nie tylko ubrania i buty, ale również środki do czyszczenia, suche jedzenie oraz sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaplanować własnoręcznie albo możemy zapłacić za to architektowi. Najłatwiej będzie narysować początkowy pomysł na kartce, ale dobrą alternatywą są specjalne strony internetowe, które uproszczą Ci stworzenie planu Twojej szafy.

Zależnie od miejsca, w jakim chcesz ją postawić, ale również od produktów, jakie chcemy w niej chować, szafa powinna mieć inne gabaryty.

Jeżeli szafa ma zostać postawiona w przedpokoju i planujesz chować w niej większe urządzenia, takie jak odkurzacz albo mop – zaprojektuj ją głębszą, dodaj niedużo półek, ale zaprojektuj je większe. Jeżeli jednak ma to być szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będą ubrania – pomyśl o drążku na sukienki i płaszcze na wieszakach i większej ilości niedużych półek. Pamiętaj, że w takiej szafie wszystko może być tak jak ty chcesz i nie musisz się stopować. Możesz dodać same półki, albo dodać do nich szuflady, w sklepach wyszukasz też przeróżne organizery, które pozwolą Ci mieć zawsze porządek.

Jakie wybrać drzwi do szafy na wymiar?

Na rynku mamy do wyboru drzwi przesuwne, otwierane a także składane. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich wielką zaletą jest to, że nie zabierają miejsca po tym jak się otworzy szafę. Ograniczają jednak dostęp do wnętrza szafy, ponieważ nigdy nie będziemy widzieć całego środka. Drzwi otwierane nie posiadają tej wady, ale nie będą nadawały się do małych pokoi. Alternatywą są drzwi rozkładane, które potrafią zająć bardzo mało miejsca, a dają możliwość zajrzenia do całego wnętrza szafy na raz. Takie skrzydła mimo wszystko potrafią się w krótkim czasie zepsuć.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne ponieważ jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Jest to jednak super opcja zarówno do małych mieszkań, jak i bardzo przestronnych domów.