Szklane balustrady – zidentyfikuj ich zalety i wady

6 maja 2022 by Brak komentarzy

Balustrada to ważny komponent stosowany celem zabezpieczenia schodów, tarasu, balkonu. Te wykonane ze szkła całkiem niedawno były używane głównie w biurowcach, urzędach czy centrach handlowych. Teraz balustrady szklane bardzo często pojawiają się również w prywatnych domach, gdzie pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu. Balustrady szklane genialnie korespondują z różnorodnymi stylami architektonicznymi czy też aranżacjami wnętrz. Nie przesłaniają pięknych rozwiązań stylizacyjnych, wzmagają optycznie przestrzeń, a nadto są nadzwyczaj mocne oraz bezpieczne. Mogą być tworzone z pochwytem drewnianym albo z aluminium. Uzupełniające obramowanie ozdobi proste i chłodne tafle a także podkreśli elementy jak fasada, schody czy posadzka.

Co to takiego szklana balustrada?

Balustrada szklana to nowoczesny element wykończenia wnętrz, wykonany ze szkła hartowanego. Możemy wybierać spomiędzy balustrad samonośnych, balustrad na magistrali a także stworzonych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą wykonane od początku do końca z pasków szkła. Tego typu rozwiązanie jest jednak drogie i wymaga zrealizowania kompleksowych prac budowlanych: balustradę montuje się na ogół bezpośrednio do sufitu z wykorzystaniem specjalnie dopasowanych łączników.

Balustrada na szynie jest to często wybierana możliwość z uwagi na prosty sposób montażu i możliwość wykończenia przy wykorzystaniu użyciu rozmaitych materiałów. Pośród elementów wykończeniowych tego typu balustrad natrafimy poręcze stworzone z drewna lub stali, co pozwala dostosować ich wygląd do wystroju pomieszczenia.

Innym, chętnie stosowanym rozwiązaniem stało się użycie balustrad w stalowej ramie. Istnieje wiele wzorów, dzięki czemu będziemy mogli dopasować je do designu pomieszczenia, tarasu oraz balkonu. Stalowa rama wzmaga trwałość balustrady na złośliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – dlaczego wskazane jest używać?

Balustrady szklane posiadają wiele pozytywnych stron jednocześnie w kwestii stylistyki, bezpieczeństwa, jak i ergonomii. Za sprawą takich szklanych balustrad każde pomieszczenie będzie prezentowało się na bardziej przestrzenne. Przezroczystość barierek daje możliwość dodatkowo na lepsze oświetlenie pomieszczeń, nie blokując promieni słońca i światła nienaturalnego z lamp oraz kinkietów. Właściwie dopasowane szklane barierki nadają wystrojowi nowoczesny wygląd, a szkło wpisuje się w niemalże każdą stylistykę. Takie rozwiązanie będzie pasowało do pomieszczeń wykończonych betonem, cegłą, kamieniem, kaflami, czy współczesną tapetą albo ścianą pomalowaną na dowolnie wybrany odcień.

Balustrady szklane  w Warszawie to rewelacyjne rozwiązanie do domku, biura oraz sklepu. Szkło jako produkt w architekturze, jest niezwykle szlachetne. Przynosi na myśl surowość oraz luksus zarazem.

Balustrady szklane charakteryzuje prostota i przezroczystość powierzchni, {dzięki temu uzyskujemy gwarancję, że taka poręcz nie blokuje padającego poprzez nią światła. Każde pomieszczenie na pierwszy rzut oka staje się jaśniejsze. Prowadzi to również do optycznego powiększenia przestrzeni oraz zmiany perspektywy planu widokowego. Z tego powodu poręcze szklane rewelacyjnie sprawdzają się w lokalach z krajobrazem na góry lub mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach domu. Za sprawą takiego rozwiązania na balkonie domu czy restauracji lub biura, otrzymujemy dużo więcej widoku na lasek, miasteczko, okolicę czy skwer, niż przy użyciu tradycyjnych poręczy.

Szklana barierka jest subtelnym zespoleniem ergonomii i delikatności. Kolejną zaletą szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko posiadać płyn do szkła i szmatkę albo ręcznik papierowy. Jedno przetarcie barierek powoduje wymycie ich do czysta oraz przywrócenie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednakże bez wad. Po pierwsze, odstraszać może ich cena, która jest trochę wyższa niż w przypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Bierze się ona z wyśmienitej jakości produktu, albowiem hartowanie szkła wymusza sporych nakładów czasu i pracy. Kolejną wadą jest fakt, iż nietrudno na nich zobaczyć wielorakiego rodzaju zabrudzenia. Wprawdzie, ich usunięcie jest łatwe, aczkolwiek może to przeszkadzać osobom wyczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest transparentność standardowych paneli szklanych, a to może ograniczać prywatność na balkonie albo tarasie. 

Balustrady szklane Warszawa – jak zdecydować się na realizatora? 

Zanim zdecydujemy się na szklaną balustradę wskazane jest przyjrzeć się wytwórcom, aby wybrać takiego, który zrealizuje wszystkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość dostawców. Poszukując wykonawcy trzeba zwrócić uwagę na jakość oferowanych materiałów, dbałość o szczegóły czy posiadane wzornictwo.