Taras drewniany – przydatne wskazówki

8 kwietnia 2022 by Brak komentarzy

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić wyśmienite uzupełnienie mieszkania. Odpowiednio wykończony może cieszyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w ciepłe dni. Można tam organizować grille oraz imprezy na wolnej przestrzeni. Może to być również miejsce dedykowane relaksu(owi). Wygodny fotel, książka i natura to połączenie, które lubi niemal każdy. Wcześniej jednak trzeba poświęcić trochę pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z czego korzystać tworząc taras drewniany?

Różne aspekty drewnianego tarasu

Taras drewniany prawie w każdym wypadku dodaje życia naszym miejscom zamieszkania. Zdarza się, że w czasie wiosenno-letnim staje się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność sprawiają, że jest to miejsce skrojone(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Ważne żeby mieć na uwadze, że równie istotne jest odpowiednie dbanie o taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również minusy. Warto się im przyjrzeć.

Zacznijmy od plusów. Poza tym, że taki taras przytulnie się prezentuje, dysponuje on inne godne docenienia cechy. Po pierwsze jest on dosyć prosty w montażu. Możliwe jest użyć(cie) do jego budowy duże(ych) kawałki(ów) drewna. Sprawia to, że może to być rzeczywiście szybki proces. Ponadto drewno trzyma odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w pochmurne dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to istotną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Zmniejsza tym samym ryzyko kontuzji u dziecka.

Z drugiej strony podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest konieczność ich impregnowania. Co pewien czas gospodarz powinien zabezpieczać deski. Jest to tworzywo, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w przyzwoitym(ej) stanie. Oprócz tego drewno jest materiałem o najniższej wytrzymałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą powodować, że drewno łapią przebarwienia. Utrzymanie go w należytym porządku też wymaga czasu. Jeśli taras ma służyć przez długi czas warto go zadaszyć. Pozwoli to zabezpieczyć go przed wpływem pogody. Są to jednak kolejne koszty, przeważnie niemałe.

Jakie decyzje podejmować montując taras drewniany

Aby taras cieszył oko jak najdłużej, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Drewno tarasowe muszą być ustawione pod właściwym kątem. Trzeba je też uszczelnić. Ciecz, która może potencjalnie gromadzić się między deskami jest mordercza dla tarasów.

Najistotniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Eksperci polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zaczniemy instalację tarasu trzeba przygotować materiał. Deski trzeba równo pociąć i oczyścić. Początkowa dawka płynu impregnującego musi być podana przed początkiem prac. Następnie już po zakończeniu prac drewno należy konserwować minimum raz do roku.

Znaczenie na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie bazował taras muszą być wyraźnie odłączone od fundamentów budynku mieszkalnego. W innym wypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą robotę zlecić specjaliście, ponieważ jest to bardzo delikatny punkt. 

Czego się wystrzegać podczas budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na posiadacza dodatkowe wydatki i zmartwienia. Dobrze jest przed decyzją poznać zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć wnioski z błędów innych. 

Należy zatem zwracać dużą uwagę na system odciągający wodę. Inaczej mówiąc trzeba zadbać o dane(y) spad w stronę domu. Upewnij się także czy legary są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dopasowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Projektując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników zwyczaje. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi korektami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i łatwa robota. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.