Toalety i łazienki ogólnodostępne – przepisy i dobre praktyki

26 marca 2022 by Brak komentarzy

Wymogi jakie powinna spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Aktualnie w każdym miejscu publicznym musi być wydzielona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków czystości a także suszarki do dłoni. Te wymagania podyktowane zostały prawnie. Bardzo dużo ludzi nadal z oporem używa toalet, gdyż miejsca te przywodzą skojarzenia z syfem, brakiem porządku a także ogólnym porządkiem pozostawiającym dużo do życzenia. Obecne rozporządzenia prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są regularnie czyszczone i utrzymane w nienagannym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym została niedostosowana do grupy docelowej. Zwykle problemem jest też nieduża powierzchnia, którą zajmuje, co zazwyczaj stwarza trudności związane z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. W inny sposób projektuje się toalety dla szkół oraz pozostałych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla klinik a także galerii usługowo-handlowych. Istotne, by w trakcie projektowania takiego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników.

W miejscach gastronomicznych, handlowych , oświatowych a także w placówkach medycznych powinna znaleźć się toaleta publiczna, która musi być zgodna z wymogami dotyczącymi higieny, komfortu, bezpieczeństwa oraz swobody korzystania a także posiadać właściwe urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również miejsce, gdzie można wziąć prysznic. Tego typu urządzenia spotykane jest na przykład na stacjach benzynowych przy trasach regularnie uczęszczanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, a także na campingach oraz obozowiskach. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego rodzaju również powinno cechować się trwałością, starannością i bezawaryjnością.

Wymagane wyposażenie do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki asortyment produktów przeznaczonych do zaopatrzenia toalet ogólnodostępnych. Dla oszczędności przestrzeni oraz rozplanowania przestrzennej toalety publicznej, konieczne będą akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zachować ład i prządek, bez wprowadzania chaosu. Wyposażenie toalet publicznych wiąże się z aranżacją miejsca i powierzchni w nich, toteż znajdziemy tutaj między innymi stanowiska do przewijania niemowlaków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nasadek sedesowych, pojemniki na foliowe woreczki oraz pojemniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną przestrzeń łazienki oraz bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym komponentem dowolnej łazienki ogólnodostępnej stały się dozowniki do dezynfekcji. Warto zadbać, żeby akcesoria do łazienek publicznych oraz urządzenia sanitarne wyprodukowane były przez cenionych producentów, gdyż mamy wówczas pewność, że są one najwyższej jakości. Zazwyczaj niedrogie zaopatrzenie łazienki okazuje się jedynie umowne, ponieważ zakup u nieznanego producenta może okazać się nietrafiony a urządzenia sanitarne awaryjne, przez co w krótkim czasie konieczna stanie się ich wymiana na nowe.

Powszechne jest, że funkcjonują osobne toalety publiczne dla pań i panów. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, a w toaletach dla panów również pisuary. 

W trakcie montażu pisuarów w sanitariatach należy koniecznie przeanalizować odległości między nimi, tak, aby możliwe stało się wygodne skorzystanie z nich. W przypadku, gdy w toalecie zamontowane są dwa albo więcej pisuarów, poleca się, aby przynajmniej jeden z nich był zamocowany na takiej wysokości, aby również dziecko mogło go użyć. Jeżeli chodzi o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach na tyle przestronnych, aby dawały nieskrępowanie ruchów. Odpowiednim pomysłem są również specyficzne wieszaczki łazienkowe, które dają możliwość na komfortowe odwieszenie ubrania wierzchniego. 

Zmorą damskich toalet stały się odwieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu wydłużonych kolejek do toalet dla kobiet jest montaż zwiększonej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Wiąże się to oczywiście z potrzebą zagospodarowania zwiększonej powierzchni na toaletę dla kobiet, co trzeba uwzględnić już w fazie projektowania.