Typy drzwi

20 lutego 2021 by Brak komentarzy

Może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i myślisz jakie drzwi wybrać? A może organizujesz odświeżenie mieszkania i masz ochotę wymienić ten fundamentalny szczegół? Jeśli interesuje Cię zagadnienie drzwi, powinien zainteresować Cię ten artykuł

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są niesamowicie ważnym elementem domu. To one są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, jak również jakość życia w mieszkaniu. Drzwi wejściowe poza tym, że coraz częściej są ładne, mają za zadanie być trwałe, zrobione z solidnych materiałów.

Od jakości drzwi zewnętrznych zależy wygoda naszego życia. W głównej mierze dlatego, że przeciętne drzwi wejściowe nie będą nas wystarczająco odgraniczały od chłodu i będą przepuszczały bardzo dużo dźwięków, które prawdopodobnie będą męczące, przede wszystkim jeżeli mieszkacie w bloku.

Należałoby także spojrzeć na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są podatne na uszkodzenia. To ostatnie głównie powinno zainteresować właścicieli zwierząt domowych, które mogą uszkodzić drzwi.

Jakie istnieją rodzaje drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne widujemy jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór odpowiedniego modelu będzie uzależniony od rodzaju zabudowy w jakiej mieszkamy. Niestety ale żyjąc w bloku nie możemy brać pod uwagę drzwi dwuskrzydłowych i jesteśmy wtedy ograniczeni do konkretnych wymiarów ościeżnicy. Jedyne co możemy wyselekcjonować to surowiec, z jakiego zostaną wykonane.

Wtedy możemy wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Drewno nie jest odporne na wilgoć więc te drzwi bardzo dobrze spełniają się w klatkach albo pod zadaszeniami. Spotkamy je w przeróżnych kolorach i wzorach, są bardzo twarde i gwarantują dobrą izolację termiczną i akustyczną. Niestety są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Kolejnym rodzajem są drzwi wykonane ze stali, które są najlepszymi drzwiami antywłamaniowymi. Tego rodzaju drzwi są odporne na ogień i czynniki mechaniczne, są całkiem tanie, ale mają wysoki współczynnik przenikania ciepła i gwarantują niską izolację akustyczną.

Kolejny typ tworzywa, z którego tworzone są drzwi to PCV. Te drzwi zapewniają niezłą izolację termiczną i akustyczną. Występują w przeróżnych wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą opcją drzwi zewnętrznych. Niestety łatwo się odkształcają i z upływem lat mogą przestać się zamykać.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne znajdziemy w najróżniejszych wzorach i kolorach, wykonane z przeróżnych tworzyw. To głównie od nich uzależnione jest jak będzie identyfikowane nasze mieszkanie. Warto zharmonizować je ze stylem i kolorem mieszkania, ale nie zapominać przy tym o parametrach.

Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej wszechstronne a także dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą idealne do wysokich mieszkań. Drzwi przesuwne pasują do mieszkań w stylu nowoczesnym i loftowym. Poza tym zabierają niewiele miejsca. Możemy kupić także drzwi harmonijkowe, które tak samo jak przesuwne zajmują niewiele miejsca, jednak nie należą do zbyt trwałych ani dźwiękoszczelnych.

Jak widzicie wybór drzwi jest niemały i to tylko od nas zależy czy preferujemy postawić na bezpieczeństwo ale mieć mierną izolację cieplną, czy na odwrót. Pamiętajcie jednak, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą wykonane, bo najważniejsza jest ich jakość. Również drewniane drzwi mogą prędko zniszczyć się jeśli nie będą solidnie wykonane.

Poznaj inne rodzaje drzwi

  1. Drzwi rozwierane – najczęściej spotykany rodzaj drzwi. Może on występować w wersji posiadającej jedno skrzydło, albo dwuskrzydłowej.
  2. Drzwi rozsuwane – pasują do niedużych pomieszczeń. Nazwa rozsuwne ukazuje że rozchylane się poprzez posuwanie.
  3. Drzwi wahadłowe – sporadycznie są w apartamentach, jednakże bezproblemowo spotkamy je w pubach, kawiarniach oraz obiektach użytkowości społecznej. Można rozchylać ten rodzaj drzwi w sposób dwustronny.
  4. Drzwi harmonijkowe – wykazują podobieństwo do drzwi składających się, lecz posiadają większą ilość cienkich elementów. Otwieranie tychże drzwi wywołuje zespalanie w harmonijkę.

Tagi: