Wieńce oraz bukiety na uroczystości pogrzebowe – w jaki sposób są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

12 marca 2022 by Brak komentarzy

Dobór właściwych kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego z nas takie momenty, gdy słowa nie potrafią pokazać tego co czujemy. Jedną z takich sytuacji będzie pochówek bliskiej osoby. Wieńce są wówczas pięknym sposobem, aby wyrazić swoje uczucia. Prezentują cierpienie i pamięć po tych, którzy odeszli. 

Niezwykle istotną kwestią stał się wybór stosownych kwiatów na pogrzeb. O doborze kompozycji na grób czy na pogrzeb decyduje wiele elementów takich jak relacja, którą się darzyło zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne gusta. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo ważne są szczegółowe a także precyzyjne ustalenia, aby florysta mógł zrealizować dokładnie taką kompozycję, jaka jest od niego oczekiwana, zwłaszcza, że takie wyroby florystyczne nie są najtańsze. 

W naszym kraju zostało przyjęte, że na ceremonię pogrzebową przynoszone są kwiaty żywe. Choć w niejednej kwiaciarni nie brak wiązanek pogrzebowych i wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które nierzadko wyglądają równie dobrze, co żywe egzemplarze, ich zamawianie nie jest polecane. Nie ma ściśle określonych zasad, które wskazują, czy osoba biorąca udział w pogrzebie powinna przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Warto jednak samodzielnie przemyśleć tę kwestię i zdecydować się na takie rozwiązanie, które uwzględni stopień więzi z nieboszczykiem. Najbliższa rodzina oraz przyjaciele kupują bardzo duże wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi znajomi decydują się na niewielkie, proste wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi kwiatami na pogrzeby są kalie i to właśnie one są z reguły wybierane na kompozycje funeralne, jednak nie ma przeszkód, żeby przy wykonywaniu kompozycji na grób zastosować inne gatunki kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy będą to chryzantemy, goździki, róże czy inne gatunki. Wybór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, tak samo jak wybór koloru wstęg żałobnych. Szacując koszt kompozycji pogrzebowych, musimy wziąć pod uwagę kilka spraw. Liczy się usytuowanie kwiaciarni – te w dużych miejscowościach będą zazwyczaj droższe, identycznie jak te zlokalizowane blisko cmentarzy. Istotny jest też prestiż określonego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu wpływa oczywiście rodzaj kwiatów, ich ilość oraz dostępność. Im bardziej popularna roślina, tym niższa jej cena. Gerbery, goździki, złocienie, róże – zapewniają nam spore oszczędności. Na koszt ma również wpływ to czy wiązankę pogrzebową odbieramy sami a może ma być doręczona na ceremonię pogrzebową. Kwiaciarnie w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim nabywcom. 

Jaka jest różnica między wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najpopularniejszych kompozycji na grób zalicza się wieńce i wiązanki, które różnią się metodą ułożenia kwiatów, wielkością i kosztem.

Przyjęło się, że najbliżsi krewni decydują się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to wyróżnia się kształtem. Rośliny układane są tutaj najczęściej na formie koła albo łezki, rozmieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość sztywny a także odporny, kwiaty są tutaj poukładane w regularną kompozycję, uzupełnione zielonymi wstawkami oraz zakończone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są bardzo duże, do ich wykonania wykorzystuje się przeróżne rodzaje kwiatów. W sumie jest tutaj nawet parędziesiąt sztuk kwiatów. Stąd również wynika koszt takiej formy. Zależnie od rozmiaru może ona kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wybierając mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kompozycji umieszczanych na grobowcach będą wiązanki pogrzebowe. To znacznie drobniejsze kompozycje, które są równocześnie znacznie tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia wykorzystuje się najczęściej paręnaście sztuk kwiatów, co automatycznie obniża cenę. Wiązanki pogrzebowe są małe, średnie oraz bardzo duże i to zdecydowanie wpływa na ich cenę. Ceny wiązanek mogą zaczynać się nawet od 40 złotych. Szczecin, podobnie jak i znaczna część miast w Polsce daje szeroki wybór kompozycji na grób zrobionych z różnorodnych kwiatów, dowolnej wielkości oraz dostosowanych do zasobności portfeli. Obojętnie, jakie kompozycje zamówimy, pamiętajmy, że są one jedynie symbolem. Czy to olbrzymi wieniec, czy skromniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie one odnajdą się równie świetnie. Tym, co naprawdę się liczy, to nasza pamięć a także gest, który wykonujemy w kierunku zmarłego oraz jego najbliższych.